PROBLEMATIKA ZUBAŘŮ VE STUDÉNCE

Studénka, stejně jako řada dalších měst se potýká s nedostatkem zubařů. V posledních dnech vznikla mezi občany debata nad vyjádřením MDDr. Teglové a Městem Studénka.

03/01/2019 15:15

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Vážení spoluobčané,

v návaznosti na leták (viz foto), který je vyvěšen na dveřích ordinace nové zubařky MDDr. Adély Teglové ve zdravotním středisku na ul. Butovické, a na časté dotazy občanů města považujeme za nutné celou situaci vysvětlit podrobněji.

Předně je nutné zdůraznit, že aktuální situace s nedostatkem zubařů nejen ve Studénce je způsobena dlouhodobým nekoncepčním řešením zdravotnictví v celé České republice ze strany nejvyšších centrálních institucí státu. V tuto chvíli se sice nejvíce mluví o zubařích, ale podobné je to i s pediatry či praktickými lékaři. Nikdo, a město Studénka není výjimkou, bohužel nemůže jakéhokoli lékaře nutit, aby působil zrovna tam, kde my si budeme přát. Navíc město v tuto chvíli nemá vlastní prostory pro lékaře, a pokud se uvolní ordinace v soukromém zdravotním středisku, tak o její obsazení se zpravidla stará vlastník zařízení.

Na výše uvedeném letáku je uvedeno, že vedení města Studénky nevyužilo a odmítlo nabídku na přednostní příjem našich občanů. Nikoli vedení města, ale zastupitelstvo města na svém zasedání v září 2018 rozhodlo, že nepodpoří žádost MDDr. Teglové o poskytnutí individuální finanční podpory ve výši 1.200.000 korun na vybavení stomatologické ordinace. Hlavním důvodem takového rozhodnutí zastupitelů bylo, že MDDr. Teglová odmítla splnit tyto konkrétní podmínky pro schválení dotace:

  • aby přijala minimálně 1 200 pacientů našeho města,
  • aby působila ve městě minimálně 10 let,
  • aby měla smlouvy s minimálně 4 zdravotními pojišťovnami,
  • aby zabezpečila provoz své ordinace minimálně 35 hodin týdně.

I když předchozí jednání nedopadla pro občany úspěšně, pozval jsem MDDr. Teglovou k osobnímu jednání, na kterém bychom si její postoj a požadavky mohli vzájemně prodiskutovat a pokusit  se najít rozumné řešení. Zároveň tuto situaci v rámci možností města neustále řešíme. V  listopadu byl radou města vydán programový dokument na podporu dostupnosti lékařské péče ve Studénce tak, abychom mohli podpořit nové lékaře, kteří budou chtít ošetřovat občany Studénky či Nové Horky. Navíc zastupitelé v prosinci schválili finanční prostředky na podporu lékařské péče do rozpočtu města pro rok 2019. Zároveň máme již také zmapovány prostory města, kde bychom mohli v případě potřeby snad i vybudovat nové ordinace. Udělali jsme a budeme dělat maximum pro to, abychom do Studénky nové zubaře přilákali. Nyní nezbývá než čekat, zdali bude o tuto vypsanou podporu lékařské péče zájem.

 

Libor Slavík
starosta

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

 TV ODRA MOHLO BY SE VÁM LÍBIT