Tomeček řádil! V Dakaru bral stříbro

Skvělé druhé místo mezi kamiony vybojoval Tomáš Tomeček z Příbora v letošním ročníku závodu Africa Eco Race 2018, který jako první jezdec v historii absolvoval v kabině vozidla značky Tatra sám, tedy v roli jezdce, navigátora i mechanika.

17/01/2018 8:16

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Do poslední závodní jedenácté etapy Africa Eco Race 2018 vyrážel příborský jezdec Tomáš Tomeček se startovním číslem 401 jako druhý za Van de Laarem. Trasa pro závodníky nebyla opět jednoduchá, museli se vypořádat jak s pískem, tak také s dunami.

„Ze začátku bylo ještě pár dun, ale pak už to bylo jenom rychlé,“ popsal trasu jedenácté etapy Tomáš Tomeček a dále dodal: „Docela často se jelo až na rychlostním limitu. Takže jsem moc nechápal, jakým tempem se kolem mě prohnal de Rooy, to byla jiná liga.“

Podle slov pilota Tatry tak Nizozemec porušil jakési pravidlo o posledních etapách závodu, kdy už se obvykle příliš nedivočí, s cílem vybojovat ještě v závěru třetí místo ve smíšené kategorii auto-moto.

Jedenáctou etapu nakonec Tomáš Tomeček zvládl jako druhý nejlepší jezdec, což mu v celkovém hodnocení letošní africké rallye přineslo senzační stříbrné místo. Velkou měrou na konečném umístění přispěla podle něj i skvěle fungující Tatra, která ho podržela po celou dobu závodu. Řešit tak musel jen menší komplikace, jako například upadlý stěrač, výměnu trubky kompresoru či výměnu trubky dohušťování, za jejíž poškození mohl defekt kola.

Po dojetí do posledního bivaku závodu nedaleko města Saint Louis zahrnuly příborského jezdce gratulace. Tomáš Tomeček si tak mohl konečně naplno oddychnout a radovat se z toho, co jako první pilot kamionu v závodě bez spolujezdce dokázal.

„Druhé místo, to je neuvěřitelné. Chtěl jsem to zkusit, chtěl jsem dojet, a je z toho takový výsledek. Ale snad ještě víc mě těší, jak to se mnou prožívají další lidé v bivaku,“ radoval se pilot tatrováckého speciálu, který v letošní rallye nestačil pouze na Nizozemce Gerarda de Rooye s kamionem značky Iveco.

Na závěr čekala účastníky závodu dlouhém přes 6 tisíc kilometrů jako již tradičně závěrečná, takzvaná „mávací“ etapa a slavnostní ceremoniál u Růžového jezera v senegalské metropoli.

Podle slov Tomáše Tomečka byl letošní jubilejní desátý ročník závodu jedním z nejpovedenějších, možná dokonce i tím nejlepším.

„Když jsme tady byli poprvé v roce 2011, tak to pořadatelé ještě tolik neuměli, ale postupně se to naučili a dělají to moc dobře. Postavili opravdu krásné tratě. Dokonce jsem si vzpomněl, jak kdysi Patrick Zanirolli vytvořil etapu, která se jmenovala 1000 a jedna duna. Jenže, je to třeba postavit tak, aby to většina závodníků projela. A to letos přesně trefili. Dobře odhadli kvalitu startovního pole a náročnost trati. Bylo to opravdu maso, ale dalo se to zvládnout,“ poznamenal příborský jezdec s tím, že na sólu jízdu by si s jiným kamionem nežli s Tatrou netroufl.

Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/tomecek-radil-v-dakaru-bral-stribro-20180116.html

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

 TV ODRA MOHLO BY SE VÁM LÍBIT