V PŘÍPADU ZŘÍCENÉHO MOSTU VE STUDÉNCE PADL VERDIKT

Všichni obžalovaní zproštěni viny. To je rozhodnutí soudu v případu spadlého mostu ve Studénce.

07/12/2017 10:18

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Před více jak devíti lety, 8. 8. 2008 spadl ve Studénce na kolejiště právě rekonstruovaný most. Bezprostředně potom do něj narazil mezinárodní rychlík. Neštěstí si tehdy vyžádalo 8 mrtvých a 95 zraněných. Dnes 7. prosince padlo u soudu v Novém Jičíně rozhodnutí. Všech deset obžalovaných zproštěno viny.

 

zdroj foto: Česká televize a vlaky.net

Mezi obžalovanými byli tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS – Dopravní stavby Ostrava (v současnosti Eurovia – pozn. redakce), pět pracovníků subdodavatele – firmy Bögl & Krýsl, jeden zaměstnanec Správy silnic Moravskoslezského kraje, dohlížející na celou stavbu, a jedna osoba samostatně výdělečně činná, která pracovala pro subdodavatele.

Soudní spis má 11 000 stránek. Státní zástupce Aleš Kopal je vinil z obecného ohrožení a u soudu požadoval také uložení zákazu činnosti. Tresty navrhl nepodmíněné od tří do šesti let. Obhajoba však vinu odmítla a žádala zproštění obžaloby. Obhájci tvrdí, že viníka tragédie je potřeba hledat jinde. Upozorňují na základní zodpovědnost hlavního projektanta mostu, ale i krajského úřadu a Českých drah.

„Soud tak rozhodl proto, protože se neví, proč ten most spadl. Proto soud nemůže rozhodnout o vině či nevině,“ to jsou slova soudce Jaromíra Pšenicy.

„S obavou jsem očekávala výsledek, najednou to zaznělo, je to pro nás hrozné, někdo tam něco musel udělat špatně. Osm rodin je nešťastných. Všichni očekávali trest. Je to hrozné. Pochybení tam bylo tolik, ale nakonec nikdo vinu nenese,“ řekla České televizi Naděžda Tomčíková, předsedkyně sdružení Comenius 2008 a jedna z cestujících ve vlaku, ve vztahu k rozsudku.

„Pro mě se všechno změnilo, změnil se pro nás pohled na život i po těch letech. Další neštěstí, které se tu dějí, tu událost oživí. Nikdo nepochopí pocity nás všech,“ dodala.

Případný další vývoj událostí budeme sledovat.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

 TV ODRA MOHLO BY SE VÁM LÍBIT